Team Results for 2015-2016


          ADR Team

          Our deepest thanks to all of you who helped to make the Negotiation & Mediation Team so successful.

          National Sports Law Negotiation Competition - September 25
          Team Members:  Jonathan Tong, Hooman Yavi, Jenna Finegold, Lindsey Pace, Danielle Bogaards, Noura Barakat
           
          The UCONN Initiative - November 9-17
          3rd Place - Abraham Andrade, Alyssa Coley, Dana Sharman
          Team Members: Abraham Andrade, Alyssa Coley, Dana Sharman, Mitchell Song, Michelle Pang, Jinyi Lee, Adelyn Vigran, Kea Scullion, Jessica Durney, Samantha Finegan, Tom Russell, Syliva Lee
           
          ABA Negotiation Competition - November 15-16
          5thPlace Overall - Zoey Surdis, Emily Lynch
          Team Members: Zoey Surdis, Emily Lynch, Amanda Collins, Melanie O'Day, David Pasca, Jonathan Davidi, Danielle Chang, Sarah Barr, Sara Fay Katz, Danielle Santucci, Andrea Isaacs


          Liberty University National Negotiation Competition - February 13-14
          1st Place - Jonathan Clark, Thomas Russell
          5th Place - Patrick Thacher, Skyler Sugimoto
          Team Members:  Jonathan Clark, Thomas Russell, Patrick Thacher, Skyler Sugimoto, Sarah Barr, Grace Cheong, Abraham Andrade, Lindsey Pace, Alyssa Coley, Melanie O'Day, Jenna Finegold, Amanda Collins


          ABA Representation in Mediation Competition - February 27-28
          1st Place Regional Champions - Danielle Santucci, Andrea Isaacs
          Team Members: Danielle Santucci, Andrea Isaacs, Jennifer Leather, Johanna Kanes, Mitchell Song, Adelyn Vigran, Kea Scullion, Jessilyn Chwa, Jessica Durney, Matt Reneris 


          South Texas College of the Law 2016 Energy Law Negotiation Competition - March 5-6
          2nd Place Overall - Penney Azizi, Skyler Sugimoto
          Team Members: Penney Azizi, Skyler Sugimoto, Samantha Finegan, Sylvia Lee, Vince Moita, Dana Sherman, Victoria Yundt, Ben West, Zoey Surdis, Emily Lynch, Jennifer Leather, Johanna Kanes


          International Association of Dispute Resolution International Mediation Competition - March 10-11
          Team Members: Katayoon Hemati, Sarah Barr, Sasha Shariati, Penney Azizi, Jonathan Kam, Nicholas Keats, Vince Moita, Will Abromovitz

          California Environmental Bar Negotiation Competition - March 18
          Team Members: Corbin McVey, Andrew Weaver, Jessilyn Chwa, Dana Sherman, Jeremy Schwartz, Savannah Pletcher, Alexandra Goodman, Alana Mannige

          Fordham Universtiy National Basketball Law Negotiation Competition - April 2-3
          Team Members: Danielle Bogaards, Noura Barakat, Spencer Reckon, Jonathan Kam, Jonathan Tong, Hooman Yavi

          The Negotiation Challenge 2016 - April 2-3
          2nd Place Overall - Whitney Geitz, Sarah Fay Katz, Danielle Chang
          Team Members: Whitney Geitz, Sarah Fay Katz, Danielle Chang, Karla Malagon, Eugene Frid